ЗА НАМАЛЕНО ЗРЕНИЕ
Размер на шрифта
Текстова версия на сайта

03 юни 2025

Електрохолд отвори врати за над 100 ученици от професионалните гимназии в Западна България

Над 100 ученици се включиха в инициативата Дни на отворените врати на Електрохолд. Събитието се проведе в периода от 21 до 30 май в Техническия учебен център на Електроразпределителни мрежи Запад в София.

Участваха ученици от 9, 10 и 11 клас от осем професионални гимназии в София, Перник, Златица, Видин, Плевен и Благоевград. Те имаха възможност да се запознаят отблизо с реалната работа в енергийния сектор.

В рамките на посещенията учениците наблюдаваха демонстрации с лабораторен автомобил, научиха повече за фотоволтаичните технологии и зарядните станции за електромобили. Програмата включваше и теоретична част с интересни факти за бъдещето на енергетиката, производството на електроенергия от възобновяеми източници и дигитализацията на мрежите.

„Искаме да покажем на учениците, че професиите в енергийния сектор са не само стабилни и перспективни, но и изпълнени със смисъл и възможности за развитие. Вярваме, че като инвестираме в тяхното образование и интерес днес, градим устойчивото бъдеще на енергетиката“, коментира Евгения Накова, директор Човешки ресурси на Електрохолд България.

Инициативата е част от дългосрочния ангажимент на Електрохолд за подкрепа на професионалното образование и насърчаване на интереса на младите хора към кариера в енергетиката. Вече над десет години компанията предоставя стипендии в конкурса „Енергия за бъдещето“ и осигурява платени стажове за ученици в професионалните гимназии и студенти. Компанията е и една от първите, които се включиха в програмата за дуално обучение по електротехника в България.