Учени от Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор“ в Калифорния успяха в края на 2022 г. да постигнат първия контролиран термоядрен синтез, при който извлякоха повече енергия, отколкото е вложена. Опитът продължи по-малко от една милиардна от секундата, но доказа, че контролираната реакция е възможна. Остава още много работа, но пробивът към свят, в който енергията е безкрайна и евтина, вече е направен.
На 01.11.1900 г. за първи път светват уличните лампи в град София. Те са захранени от ВЕЦ „Панчарево“.
Изследователи от Тексаския технически университет в Далас описаха в публикация от 26 януари в Nature Energy как са изобретили високотехнологична прежда, наречена twistrons, чиито влакна генерират електричество, когато се опъват или усукват. Те успяват да превърнат в електричество от 17% до 22% от вложената енергия, което дори може да зарежда суперкондензатори и следователно - телефони.
Всяка секунда на Земята падат между 40 и 50 мълнии, или над 3 млн. дневно. Най-много мълнии падат в Централна Африка, като достигат 158 броя на кв. км годишно. У нас най-много мълнии падат на територията на Западна България – около 12 броя на кв. км годишно. Броят на мълниите нараства и до края на века ще се увеличи с до 50%.
Около Земята съществува магнитно поле. То действа като защитен щит около планетата, като отклонява слънчевия вятър и космическата радиация. Установено е че от откриването му през 1832 г. от германския учен Карл Гаус до наши дни земното геомагнитно поле е отслабнало с около 10% и магнитният север се е изместил с около 1500 км.
Никола Тесла е наричан „Създателя на 20 век“ заради огромния брой технически изобретения, от които патентовани от него са над 700 броя. Най-известните са трифазният променливотов двигател, неоновата лампа, телеграфа, свещите на двигателите с вътрешно горене и много други.
Никола Тесла е първият, който опитва да овладее свободната енергия чрез потенциалната разлика между йоносферата и земята, която достига 500 киловолта. Тесла проектира автомобил с лазерен лъч, чрез който достига до йоносферата и автомобилът се движи със свободна енергия.
През 1800 г. Алесандро Волта изобретява първата електрическа батерия. Няколко години по-късно с такава батерия немският физик Томас Ом прави опити и формулира най-известния закон в електротехниката – закона на Ом: I=U/R
През 1900 г. е пусната в действие първата в България водноелектрическа централа - ВЕЦ „Панчарево“. Тя е с мощност 1600 киловата. Заедно с нея са изградени и електропровод за напрежение 7 киловолта и дължина 16 км., няколко трафопоста и мрежа за ниско напрежение. Това събитие поставя началото на общественото електроснабдяване в България.
Най-значимата иновация при уличното осветление в последните десетина година са диодните LED лампи, които работят с много ниска консумация на електроенергия. Първият град в света, който премина изцяло към улично LED осветление, е Милано през 2015 г.
През 1901 г. в град София по бул. Витоша тръгва първият електрифициран трамвай, който измества конските омнибуси. Електрическите мотриси теглят дървено ремарке. София е сред първите градове в Европа, които имат тази иновация за времето си.
Най старата работеща водно електрическа централа у нас е ВЕЦ Царска Бистрица. Намира се в Боровец и е предназначена да захранва с електричество ловната резиденция на царя. Генераторът е произведен през 1912 г. от компанията SIEMENS- SCHUCKERT-WERKE. Централата е в експлоатация от 1914 г. и до днес работи безотказно.
Много животни се ориентират за определяне на посока, надморска височина и местонахождение чрез вълните на земното магнитно поле. Тази уникална способност за усещане се нарича магнитосепция. Тя се дължи на магнетитни кристали, съдържащи се в тези организми.